Tradycje Świąt Wielkanocnych

Dnia 27 marca 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

[…]Chrystus zmartwychwstał, radujcie się szczerze –

W święte swe serce wszelkie łaski bierze,

W świat idzie wolno, w złotej aureoli,

By goić rany, wszystko to, co boli –

Wiosna mu drogę zieleni i kwieci,

A słońce skrzy się i jak nigdy świeci.

Chrystus zmartwychwstał, chodźmy więc do Niego –

On nas swą mocą wybawi od złego.

Otwórzmy serca – niech swą cudną ręką

Sypie w nie łaski, co okrutną męką dla nas wybłagał…

I z ptaków śpiewaniem,

Z wiosną się cieszmy Boga zmartwychwstaniem.

Uczniowie klas IV – V zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej i pod przewodnictwem pani Wiktorii Nykiel – Prządy opowiedzieli o dawnych i współczesnych tradycjach oraz obrzędach świątecznych. Wraz z wyżej wymienionymi uczniami na scenie pojawił się szkolny chór Borzęckie Słowiki. Grupa ta do występu przygotowywała się pod okiem pani dyrektor Cecylii Czai.

W pierwszej części wydarzenia zgromadzeni zostali przywitani przez panią dyrektor. Następnie głos został oddany trojgu narratorom, którzy przeprowadzili nas przez Wielki Tydzień, omawiając związane z nim tradycje i obrzędy. Słowa prowadzących przeplatane były pięknymi i wzruszającymi pieśniami wykonanymi przez chór oraz bezbłędną recytacją wierszy. Całość zwieńczył występ przedszkolaków. Ci przygotowywali się pod okiem pani Marioli Barańskiej i zaprezentowali żywiołową, wesołą pieśń Wielkanocną połączoną z ruchem scenicznym. Młodzi artyści wprowadzili wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój.

Po części artystycznej nadszedł czas na wręczenie nagród i dyplomów uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym oraz gminnym konkursie na palmę oraz pisankę wielkanocną. Pani dyrektor pogratulowała laureatom, wyraziła również swoje zadowolenie z powodu zaangażowania uczniów.