HISTORIA SZKOŁY

Około 1890 roku część gospodarzy rozpoczęło starania o utworzenie szkoły na "końcu" Borzęcina. Budynek, w którym mieściła się miejscowa karczma,  przeznaczył na szkołę około roku 1890 ówczesny właściciel dóbr radłowskich – profesor Maurycy Straszewski.

Dnia 1 września 1893 roku gmina przekazała budynek do zorganizowania w nim nauki. Oficjalne i uroczyste przekazanie odbyło się w dniu 29 września 1893 roku przy udziale wszystkich władz i miejscowej społeczności. Wśród przedstawicieli byli obecni: proboszcz parafii ks. kanonik Józef Oświęcimski, właściciel dworu Konstanty Sadowski, ks. dr. Jakób Górka, rodak Borzęcina, wójt Józef Wolny, dyrektor szkoły w Borzęcinie Górnym Jan Jarosz, nauczyciele z Borzęcina Górnego: Stanisław Podgórski i J. Łabno, Jan Rogoziński i Stanisław Łoboda nauczyciele zamiejscowi, rodacy Borzęcina,  postkomendant w Borzęcinie Leonard Bocheński, członkowie Rady Gminnej i miejscowej Rady Szkolnej.

w_karczmie

Szkołę odebrał pierwszy nauczyciel, którym był Antoni Jakubas. Od 1 sierpnia 1894 roku został tam mianowany stałym nauczycielem Józef Rogoziński, rodak Borzęcina. Nowo założona szkoła była szkółką jednoklasową. Bezpośrednio po założeniu uczęszczało do niej 121 dzieci.

W 1897 roku przemianowana została na szkołę 2-klasową, a w roku 1912 na szkołę 4 klasową i otrzymała imię Kazimierza Wielkiego.
Orzeczeniem Kuratorium Okręgu Krakowskiego z dnia 12 grudnia 1924 roku , szkoła w Borzęcinie Dolnym została przeorganizowana na 5-klasową szkołę powszechną mieszaną a niedługo potem na szkołę 7- klasową koedukacyjną. W grudniu 1921roku Pan Józef Rogoziński przeszedł na stanowisko kierownika szkoły w Borzęcinie Górnym, a Pani Anna Purchlanka objęła kierownictwo szkoły.

Z dniem 1 czerwca 1922 roku nowym kierownikiem szkoły został mianowany Pan Stanisław Łoboda, który niedługo po tym - po tragicznej śmierci żony - przeszedł na emeryturę.

Na początku roku szkolnego 1931/32 kierownikiem został Józef Rogóż, Borzęcina Górnego, który był na tym stanowisku do czasu II wojny światowej.

Już wtedy stara karczma służąca za szkołę nie wystarczała ani na szkołę ani na potrzeby kulturalne tutejszych mieszkańców. W latach trzydziestych ubiegłego wieku mieszkańcy Borzęcina Dolnego podjęli decyzję o budowie nowej szkoły. Prace budowlane, ruszyły jeszcze w 1938 roku, zostały jednak przerwane działaniami wojennymi.

Zaraz po wojnie zajęto się dokończeniem budowy szkoły. W rezultacie w lipcu 1948 roku ksiądz prałat Stefan Motyka poświęcił nowy budynek, a 1 września dzieci rozpoczęły w nim naukę.

Od września 1946 r. długoletnim kierownikiem i dyrektorem szkoły był Jan Kołodziejski.
W 1974 roku, po przejściu Jana Kołodziejskiego na emeryturę, dyrektorem została Wanda Małek, która kierowała placówką do 1984 roku, kiedy to objęła stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Górnym.

Na początku lat osiemdziesiątych (w latach 1980-1982) budynek został poddany modernizacji, której efektem było założenie instalacji wodociągowo-sanitarnej i centralnego ogrzewania.

W latach 1984 -1991 dyrektorem szkoły był Marian Boraca. W latach 1991 - 2000 szkole dyrektorował Józef Habura. Po jego śmierci obowiązki dyrektora do końca roku szkolnego 2000/2001 pełniła Małgorzata Czernek. Od września 2001 do sierpnia 2015 roku dyrektorem był Marian Boraca.

W roku szkolnym 2001/2002 pracowaliśmy metodą projektu dydaktycznego nad przeszłością naszej miejscowości. Uczniowie mieli okazję dokładnie poznać przeszłość swoich rodzin, pochodzenie wielu nazwisk oraz dawne obyczaje i obrzędy.

We wrześniu 2002 r. przystąpiliśmy do prowadzonej przez Gazetę Wyborcząakcji "Szkoła z klasą". Do wybranych zadań podchodziliśmy bardzo poważnie.

Nasze działania zostały uwieńczone sukcesem - mamy tytuł "Szkoła z klasą". W październiku 2003 roku otrzymaliśmy dyplom i certyfikat nr 452/2003.

W 2003 roku szkolnym głośno obchodziliśmy 110 lat pracy Szkoły.

Kolejny powód do radości został zdobyty w roku szkolnym 2005/06. W konkursie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej znaleźliśmy się w gronie 12 szkół, które otrzymały tytuł SZKOŁA z TRADYCJĄ.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym jest inicjatorem i współorganizatorem Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, który odbywa się corocznie od 2007 roku.

W 2010 roku, w wyniku powodzi, budynek szkoły uległ uszkodzeniu. Najniższa kondygnacja i kotłownia wymagały pilnego remontu. Wszystkie prace remontowe, wraz z wymianą wyposażenia kotłowni, zostały zakończone do 2011 roku.

Od września 2015 roku dyrektorem szkoły jest Cecylia Czaja.

Od 2016 roku tradycją stały się Pikniki Rodzinne organizowane dla całego środowiska lokalnego.

W 2017 roku świętowaliśmy 25 – lecie zespołu Borzęckie Słowiki.

Podczas Pikniku Rodzinnego dnia 10 czerwca 2018 roku obchodziliśmy 125 – lecie Szkoły.

W 2018 roku zostało otwarte wielofunkcyjne boisko sportowe, a w 2019 oddano do użytku nowy plac zabaw dla najmłodszych.

Nasza Szkoła dba o rozwój swoich uczniów, czego efektem są wysokie osiągnięcia w turniejach i konkursach pozaszkolnych oraz dobre wyniki w egzaminie ósmoklasisty.